Telefon
WhatsApp
Motor Bakım ve Onarım

MOTOR BAKIM VE ONARIMI

Teknik açıdan otomobiller gittikçe daha karmaşık hale gelmekte ve servisler için daha da zorlayıcı olmaktadır. Bunun sebebi modern motor yönetim sistemlerinin yakıt enjeksiyonu sürecini elektronik olarak kontrol etmesi, bu sayede ekonomik yakıt tüketimi ile birlikte en iyi motor performansını sağlamasıdır.
Aracınızın bu şekilde kalmasını sağlamak için Master Oto Servis sistem uzmanları, zengin bilgi birikimlerini kullanarak en yeni arıza tespit ekipmanları ile aracınızı kontrol eder.
En yeni arıza tespit ekipmanları ile arıza analizi
Doğru ayar, optimum motor performansı sağlar


Modern araçlarda kullanılan enjeksiyon sistemleri son derece hassastır ve düzenli bakım yapılmazsa teknik sorunlara karşı çok duyarlıdır.

Master Oto Servis uzmanları tüm yaygın motor yönetim sistemleri ve egzoz gazı turboşarjlarından ateşleme kontrol modüllerine kadar yeni yüksek basınçlı enjeksiyon sistemleri konusunda geniş bilgi sahibidir.

Araç üzerindeki elektronik sistem parçaları ile birlikte çalışan kontrol üniteleri bulunur. Kontrol üniteleri araç üzerindeki sensörlerden bilgi alarak çeşitli değerlendirmeler sonucu diğer sistem parçalarını ve motorun çalışmasını kontrol eder. Örneğin, motor kontrol ünitesi araç üzerindeki sıcaklık sensörü, lamba sensörü, hava kütle ölçüm sensörü, krank mili devir sensörü gibi birçok parçadan bilgi alarak, enjektör veya bujiler üzerinden yakıt ve ateşleme sistemini yönetir. Bu kontrol üniteleri üzerinden yapılan her türlü ölçüm, arıza tespit işlemleri, hata kodu okuma, hata kodu silme, adaptasyon gibi işlemlere diyagnostik denir.

Yeni nesil dizel ve benzinli araçlarda, sistemin çalışması ve sistemde çalışan sensör ve aktörlerin kontrolleri yapılmaktadır. Günümüzde benzinli ve dizel motorlarda ECU (elektronik kontrol ünitesi) iki görev üstlenmektedir. İlki, motorun çalışmasını sağlayacak sistemlerde bilgi toplamak ve ikinci olarak ise bu toplanan bilgileri sistemin ihtiyacına göre benzinli ise ateşleme ve yakıt sistemini, dizel ise yakıt püskürtme sistemini maksimum verim alınabilecek şekilde ayarlamaktır. Bütün bu bilgilerin algılanması ve işlenmesi olayına motor yönetim sistemi denilmektedir.

Top