Telefon
WhatsApp
Fren Kontrolü

FREN

Fren sisteminin bakım ve onarımı yalnızca otomobil için değil, kullanıcı için de hayati önem taşıyan bir unsurdur. Bu nedenle uzman eller tarafından yapılması gerekir. Master Oto Servisi bünyesindeki ustalar, gerek teorik gerek uygulama bilgisine sahip oldukça deneyimli kişilerdir.

Otomobillerde diskli frenler ve tambur(kampana) frenler olmak üzere 2 ayrı fren sistemi görülür. Birincisi araçların çoğunda görülen tiptir, ikincisi ise sadece eski modellerde mevcuttur. Fren pedalına bastığınızda, bir ana silindir hidrolik basınç uygular ve bu basınç fren hidrolik yağı vasıtasıyla lastiklere kadar yayılır. Böylece otomobili durdurmak için gereken kuvvet uygulanmış olur.

 

Fren Balataları

Balatalar için özel bir dikkat gerekir. Zira frene bastığınızda aşınmadan etkilenen ilk unsur balatalardır. Balata aşınması fren disklerinize kalıcı zarar verebilir ya da daha da kötüsü, ani fren anında aracınızın kontrolünü kaybetmenize sebep olabilir.

 

Fren Diskleri

Bu diskler de frenlediğiniz anda en çok kullanılan unsurlardan biridir. Diskler aşınmışsa, balatalar gerektiği kadar basınç uygulayamazlar. Her balata değişikliğinde disklerinizi de kontrol ettiriniz ve aşınma durumlarına baktırınız.

 

Fren Kaliperi

Kaliper, balataları tutmaktadır. Frenlediğiniz anda, balataları disklere doğru bastırır. Dolayısıyla kaliperin de durumunun kontrol edilmesi çok önemlidir.

 

El Freni

Diskli ya da tambur(kampana) frenlerin aksine, el freni gergin bir tel vasıtasıyla, lastikleri anında bloke eder. Bunların çalışmadığı durumlarda bütün fren sisteminizin gözden geçirilmesi gerekecektir.

 

Fren Hidrolik Yağı

Bu yağ çok yüksek ısılara dayanıklı olmalı, kaynamadan çalışmasını sürdürmelidir. Fren yağı aracınızın en az motor yağı ve suyu kadar önemlidir ve zaman içinde yenilenmesi gerekir. Bu yenileme işlemi disk ya da balatalar değiştirilirken ya da en fazla her 30 000 km’de bir yapılmalıdır.

Top